Konserter

Måndag 28 maj 2018 kl. 19.00 S:t Görans församlingshem
Capella Sine Nomine framför eget program: Warlock Capriol Suite, Bach Brandenburg konsert nr 3, Elgar Stråkserenad, Mozart Divertimento D-Dur (Salzburgzymfoni nr 1)
Kapellmästare Johan Szamosi

Söndag 20 maj 2018 kl. 18.00 S:t Görans kyrka
Vi sjunger in sommaren, Larsson Förklädd gud
S:t Görans Kammarkör, solister
Dirigent Olov Risberg

Söndag 18 mars 2018 kl. 19.30 Katarina kyrka
Kjartan Sveinsson Der klang der offenbarungen des göttlichen
Dansare, Katarina Kammarkör
Dirigent Hans Vainikainen

Söndag 18 februari 2018 kl. 16.00 Franska Reformerta kyrkan (fritt inträde)
Capella Sine Nomine framför eget program: Bartók Rumänska danser, Vaughan Williams Charterhouse Suite, Arenskij Kammarsymfoni
Kapellmästare Nick Shardlow

Måndag 29 januari 2018 kl. 8.00 Katarina kyrka
Gjeilo Sunrise Mass
Cappella Catharinae
Dirigent Hans Vainikainen

Söndag 17 december 2017 S:t Görans kyrka
Julkonserter – Vi sjunger in julen
S:t Görans Motett- och Kammarkör, ensemble ur Stockholms Gosskör, solist Marie Alexis, organist Gabriella Sjöström
Dirigenter Karin Skogberg Ankarmo, Olov Risberg

Söndag 19 november 2017 S:t Görans kyrka
Vivaldi Gloria, Puccini ur Messa di Gloria, Poulenc Gloria
S:t Görans Kammarkör, S:t Görans Motettkör, solist Hillevi Martinpelto
Dirigent Olov Risberg

Lördag 11 november 2017 Katarina kyrka
Requiems – Avstigning för samtliga
Nyskrivna och existerande requietexter tonsatta av Katarinas musiker med gäster
Katarinakörerna och solister
Sänds i Sveriges Radio P1 söndag 26 november kl. 11.03

Tisdag 6 juni 2017 Oscars kyrka
Larsson Förklädd Gud
Oscars Stämmor
Dirigent David Löfgren

Söndag 21 maj 2017 Franska reformerta kyrkan
Capella Sine Nomine framför eget program: Wirén Serenad för stråkorkester, Atterberg Svit för violin, viola och stråkorkester, Stravinsky Concerto i D-dur för stråkorkester, Grieg Holberg svit
Kapellmästare Nick Shardlow, solister Nick Shardlow, Johan Szamosi

Söndag 22 januari 2017 kl. 16.00 Franska reformerta kyrkan (fritt inträde)
Capella Sine Nomine framför engelskt program: Warlock Capriol Suite, Britten Lachrymae Reflections on a Song of John Dowland, Britten Variations on a Theme of Frank Bridge
Dirigent Glenn Mossop, Simon Bång, solist Nick Shardlow

Söndag 18 december 2016 S:t Görans kyrka
Julkonserter
Dirigent Olov Risberg, Karin Skogberg Ankarmo

Söndag 6 november 2016 S:t Tomas kyrka
Duruflé Requiem
Dirigent Mats Stenlund

Söndag 30 oktober 2016 Oscars kyrka
Jenkins The Armed Man – A Mass for Peace
Matilda Paulsson mezzosopran, Oscars kyrkokör, Oscars stämmor
Dirigent Hanna Sandman

Söndag 29 maj 2016 kl. 16.00 Danderydsgården
Capella Sine Nomine framför eget program: Roussell Sinfonietta,
Haydn Cellokonsert, Suk Stråkserenad
Dirigent Torbjörn Nilsson, solist Joakim Laksov

Söndag 10 april 2016 Ängbykyrkan
Jenkins Stabat Mater
S:t Tomas Kammarkör, Ängby Motettkör, solister Dafna Dori, Anna Zander, Anders Hammarlund, ledare Mats Stenlund, Lars Lodin

Söndag 20 mars 2016 S:t Tomas kyrka
Jenkins Stabat Mater
S:t Tomas Kammarkör, Ängby Motettkör, solister Dafna Dori, Anna Zander, Anders Hammarlund, ledare Mats Stenlund, Lars Lodin

Onsdag 6 januari 2016 S:t Görans kyrka
Trettondagskonsert – S:t Görans Motettkör med unga solister och Capella Sine Nomine framför julmusik från barocken och renässansen: Charpentier Messe de Minuit, Corelli Concerto grosso op 6:8 ”Julkonserten” samt engelsk renässansmusik för mansröster
Dirigent Olov Risberg

Söndag 20 december 2015 S:t Görans kyrka
Vi sjunger in julen – julkonserter med S:t Görans Motett- och Kammarkör
Ensemble ur Stockholms Gosskör, Karolina Andersson sopran, Gabriella Sjöström organist, dirigenter Karin Skogberg Ankarmo och Olov Risberg

Söndag 22 november 2015 S:t Tomas kyrka
Capella Sine Nomine framför eget program: Elgar Serenad för stråkorkester, Bach Brandenburgkonsert no 3, Respighi Antika danser, Bridge Svit för stråkorkester
Dirigent Per Andersberg